W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego – najbardziej uniwersalnego z możliwych – stanowi absolutną podstawę, przynajmniej jeśli chodzi o rynek pracy, coraz bardziej zróżnicowany narodowościowo. Właśnie dlatego, jeśli jeszcze go nie znamy, powinniśmy szybko naprawić ten błąd i wziąć się za naukę. Czy ta wiązać się będzie z koniecznością zapisania się na drogi kurs czy korzystania z prywatnych lekcji? Niekoniecznie – wystarczy, że postawimy na odpowiednie pomoce dydaktyczne, które wspomogą naszą samodzielną naukę.

Po jakie pomoce dydaktyczne sięgnąć?

Podstawą nauki języka angielskiego w świecie młodzieńczym są podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2019-2020-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) – i nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by sięgnąć po nie również jako dorosły. Jest to zresztą bardzo logiczne – podręczniki bowiem prezentują informacje w sposób uporządkowany i hierarchiczny, ucząc schematami tego, co najważniejsze – gramatyki, która cały język będzie trzymała w ryzach. Nie oznacza to jednak, że w nauce angielskiego powinniśmy wykorzystywać wyłącznie je. Warto bowiem sięgnąć również po:

  • fiszki – absolutna klasyka, nieoceniona przy nauce słownictwa, ale i gramatyki; możemy je zrobić samodzielnie i sięgać po nie w najbardziej dogodnym dla nas momencie, skupiając się wyłącznie na rzeczach potrzebnych, powtarzając je aż do zapamiętania;
  • aplikacje mobilne – aplikacje na telefony i tablety są współcześnie bardzo rozbudowane i pozwalają na ćwiczenie wszystkiego, co jest związane z językiem obcym – wymowy, gramatyki i słownictwa; robią to w prosty sposób i – co najważniejsze – są zawsze pod ręką; nie są więc angażującą formą nauki, ale za to bardzo skuteczną;
  • aplikacje komputerowe – przypominają te mobilne, z tym, że pozwalają na znacznie więcej – dobrze zaprojektowane, umożliwią nie tylko dokonywanie, ale i dokładne śledzenie naszego progresu; co ważne, bardziej angażują praktyczne wykorzystanie języka, niż pozostałe pomoce – dzięki nim możemy na przykład wypełniać luki w zdaniach czy też ćwiczyć swoją własną wymowę poprzez nagrywanie głosu. Możliwości są ogromne.

Podsumowanie

Choć nauka języka angielskiego dla osoby niezaznajomionej z nim może wydawać się czymś wręcz karkołomnym, z odpowiednio dobranymi pomocami jest w stanie być nie tylko przyjemna i prosta, ale i diabelnie efektywna. Właśnie dlatego nie kojarzmy jej wyłącznie z koniecznością zapisania się na drogi kurs – zamiast tego zaopatrzmy się w środki, które pozwolą nam na samodzielne zgłębianie wiedzy. Zwłaszcza, że kosztują stosunkowo niewiele.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com